دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
       Fa     En 
امور سهام و بورس
مجتمع آموزشی مولوی
پیوندها

 

اخبار > ضرردهی صنعت پالایش به دلیل عدم شفافیت قوانین مالیاتی


  چاپ        ارسال به دوست

ضرردهی صنعت پالایش به دلیل عدم شفافیت قوانین مالیاتی
عاشوری، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت مطرح کرد؛

ضرردهی صنعت پالایش به دلیل عدم شفافیت قوانین مالیاتی

به رغم سپردن واحدهای پالایشی کشور به بخش خصوصی، این صنایع مدتی است درچالشی بنام موجه نبودن حاشیه سود قرار گرفته اند و بار مالی مالیات بر ارزش افزوده بر گردن آنها سنگینی می کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت بندرعباس؛ دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت کشور در رابطه با علت ضرردهی واحدهای پالایشی کشور گفت: پالایشگاه های ایران بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی عموما به بخش خصوصی واگذار شده اند. این صنعت به عنوان یکی از صنایع مادرشناخته می شود و به این دلیل که سالیان سال وابسته به تشکیلات دولتی بوده است و از سویی مواد اولیه نفتی خود را هم فقط از دولت دریافت می کرده و تنها بخش تولید و کارگری آن به بخش خصوصی واگذار شده دچار مشکلات خاصی است که باید به آنها توجه ویژه داشت.

ناصر عاشوری درتبیین این موضوع افزود: باید توجه داشت که مواد اولیه نفتی که انحصارا دراختیاردولت است، توسط پالایشگران دریافت و به تولید فرآورده های اصلی منتهی شده و مجددا به دولت داده می شود و این فرآیند که در ابتدا با دولت آغاز و به دولت ختم می شود، در طول راه، با هزینه هایی مانند تامین اجتماعی و مالیات روبروست که عدم الگوی نامناسب دریافت آن می تواند موانعی را بر سر راه سود دهی پالایشگران ایجاد کند، چرا که طی این سیر، یک فعالیت کارمزدی شکل می گیرد و این درحالی است که در طول این فعالیت هزینه هایی مانند مالیات برارزش افزوده از پالایشگر بخش خصوصی دریافت می شود.

وی ادامه داد: در هیچ جای دنیا از تولید کننده پالایشی چیزی به نام مالیات برارزش افزوده دریافت نمی شود اما در کشور ما این کار صورت می گیرد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنت پالایش کشور اضافه کرد: ما اگر از هر سه منظر بخش خصوصی و دولتی و شبه دولتی به موضوع نگاه کنیم می بینیم که در این میان منافع ملی است که ارزش و اهمیت ویژه دارد و هر سود و انتفاعی هست برای مردم کشور ماست و بر این اساس ما معتقدیم باید به مسئله نگاهی ملی داشت.

عاشوری گفت: اعتقاد ما این است که اگر فی المثل یک واحد صنعتی پالایشی مانند پالایشگاه تهران و یا اصفهان در سال تا ۴۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد باید حداقل حاشیه سود قابل قبول خود را هم داشته باشد تا آن واحد پالایشی توجیه اقتصادی پیدا کند و این در حالی است که از این ۷ یا ۸ پالایشگاهی که در پوشش انجمن صنفی فعال هستند، در موضوع حاشیه سود، تعدادی به اصطلاح یر به یر و برخی با سود بسیار پایین و برخی هم در حال ضرردهی به کار خود ادامه می دهند، چرا که فعالیتشان به صورت کارمزدی است اما درآمدشان بسیارمحدود و با هزینه های بالای تولید همراه است.

وی با اشاره به این که تعدادی از پالایشگاه های کشور دارای عمر بسیار بالا و فرسودگی فراوان است گفت: شکی نیست که باید برای بروزسازی این واحدهای پالایشی هرچه زودتر اقدام کرد، اما همانطور که می دانیم چنین کاری بسیار هزینه براست و به همین دلیل هم هست که سرمایه گذاران داخلی وخارجی تمایلی به کار در این زمینه در ایران ندارند.

نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این سرمایه ها که در صنعت پالایشی کشور وجود دارد متعلق به بازنشستگان و همه مردم ماست و لازم است برای حفظ آن نهایت کوشش به کار برده شود.

عاشوری ادامه داد: این یک مطالبه منطقی است که چنین پالایشگاه هایی باید به روز شوند و قادر باشند بنزین و فرآورده های یورو۴ و یورو ۵ تولید کنند تا در عین حال جوابگوی نیازهای جامعه هم باشند و توجه ویژه به موضوع محیط زیست را هم مدنظر قرار دهند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنت پالایش کشور تصریح کرد: تنها در چنین حالتی می توان یک رقابت اصولی و منطقی را برای واحدهای صنعت پالایش کشور متصور بود و در غیر این صورت چنین رقابتی که لازمه کار اقتصادی در بخش خصوصی است، امکان پذیر نخواهد شد.

این فعال صنفی صنعت پالایش کشور گفت: این که در حال حاضر تمام فعالیت های واحدهای پالایشی در ایران توسط نیروهای متخصص داخلی اداره می شود، برای فعالان این صنعت یک افتخار بزرگ است و درعین حال حرکت به سوی خودکفایی نیز بسیار ستایش برانگیز است.

عاشوری تاکید کرد: اگر با نگاه اقتصادی به موضوع صنایع پالایش نفت کشور بنگریم خواهیم دید این بنگاه های اقتصادی سوددهی مطلوب را ندارند چرا که حاشیه سود آنها در آخر هرسال مالی بیانگر توجیه اقتصادی آنها نیست و این در حالی است که این سرمایه مردم در دست ما یک امانت است و صیانت از آن یک اصل اجتناب ناپذیر است.

وی در رابطه با این موضوع که حاشیه سود و مارجین صنایع پالایشی باید چقدر باشد تا این فعالیت منطق اقتصادی داشته باشد، گفت: طبق عرف جاری، در این فعالیت، حاشیه سود پالایشگران باید ۱۰ تا ۲۰ درصد باشد، اما هزینه های جاری پالایشگاه ها بالاست و چنین سودی برای آنها محقق نمی شود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنت پالایش کشور با تاکید بر اصلاح قوانین موجود درحوزه دریافت مالیات بر ارزش افزوده پالایشگران نیز گفت: رفع قوانین دست و پا گیر یک مطالبه کلی فعالان این صنعت است و ما معتقدیم روش و ساز و کار دریافت های مالیاتی باید اصلاح شود چرا که محصول نهایی تولیدی ما تحویل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی که نهادی دولتی است می شود و طبعا آنها هستند که فرآورده ها را به فروش می رسانند و هم آنها هم باید مالیات را پرداخت کنند نه ما که تولید کننده وحلقه واسط این فرآیند هستیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: ما قبول داریم که باید مالیات بدهیم اما این مالیات باید فقط شامل تولیداتی مانند وکیوم باتوم ها و حلال ها باشد که خود ما آنها را به فروش می رسانیم، ولی این موضوع متاسفانه در قانون شفافیت لازم را ندارد.

عاشوری تصریح کرد: ما نمی گوییم پالایشگران نباید مالیات بدهند بلکه معتقدیم ساز و کار دریافت این مالیات باید اصلاح و شفاف شود تا از این ناحیه ضرر و زیانی متوجه این صنعت نگردد.

وی همچنین اظهارداشت: منظور ما از حمایت دولت این است که قوانین مالیاتی را شفاف کنند، آنهم زمانی که فشار می آورند که باید تولید مازوت و نفت کوره کم شود، تولید محصولات یورو افزایش یابد، فعالیت های زیست محیطی رشد پیدا کند و آلایندگی ها تا جایی که ممکن است کمتر شود. بسیاری از این پالایشگاه ها در حال حاضر طرح های توسعه ای در دست دارند که با این فشارهای هزینه ای نمی توانند آنها را محقق سازند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنت پالایش کشور گفت: در خصوص جریمه هایی که متوجه واحدهای آلاینده می شود ما معتقدیم این کار باید اثر تشویقی داشته باشد و بر این اساس بارها پیشنهاد و تاکید کرده ایم که هزینه این جریمه ها باید مستقیما صرف رفع همان الایندگی ها شود و به جای دیگری سرریز نشود.


١١:١٦ - يکشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٣٥٣    /    تعداد نمایش : ٢٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
  • شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور
  • شركت ملي و مهندسي
  • شركت ملي گاز ايران
  • صندوق بازنشستگي
  • hse وزارت نفت
  • سازمان بهداشت و درمان نفت
  • شركت ملي نفت ايران
  • شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران
  • وزارت نفت
اطلاعات تماس

تلفن: 19- 33533010 - 076 و 32580111 - 076 صندوق پستي: 3184/79145

تماس با دفتر تدارکات:  33533006 - 076

کارشناسان تدارکات: 50- 33533045 - 076 و 33564160 - 076

آدرس: بندر عباس - جاده اسکله شهيد رجائی - شركت پالايش نفت بندرعباس  رایانامه:  B_REFINERY@BAORCO.IR

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 220233
 بازدید امروز : 2730
 کل بازدید : 4090640
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/1406
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]